Wieszze.pl logo
STRONA GŁÓWNA DODAJ TOP KONTAKT

Szukaj

Profil

LOGIN

HASŁO

ZAREJESTRUJ SIĘ

Najpopularniejsze

Czy wiesz, że słonie to jedyne ssaki, które nie potrafią skakać!?
Czy wiesz, że lisy potrafią udawać martwego leżąc bez ruchu z wyciągniętym językiem!? W ten sposób przywabiają drapieżne ptaki!
Czy wiesz, że węże nie mrugają!?
Czy wiesz, że DNA bananów w 50% pokrywa się z DNA ludzkim!?
Czy wiesz, że przez most Golden Gate, w Stanach Zjednoczonych przejeżdża codziennie ponad 120 tysięcy samochodów!?

Reklama

Ciekawostki

Liczba ciekawostek: 633

Liczba użytkowników: 52

Najwięcej ciekawostek dodał: Ciekawski

Ciekawostki o Wszechświecie

Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-12-22

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że istnieją cztery główne typy galaktyk w kosmosie: eliptyczne, spiralne, soczewkowate i nieregularne!?

Etykiety: kosmos, galaktyki, wszechświat


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-12-22

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że w obserwowalnym wszechświecie jest prawdopodobnie ponad 170 miliardów galaktyk!?

Etykiety: kosmos, galaktyki, wszechświat


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-12-22

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że obserwowalna z Ziemi część kosmosu stanowi tylko około 5% wszechświata, pozostała część jest niewidoczna i nieznana!?

Etykiety: wszechświat, kosmos, przestrzeń kosmiczna


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-02-09

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że wszechświat wraz z wiekiem staje się coraz zimniejszy!?

Etykiety: wszechświat, kosmos, koniec wszechświata


STRONY:
1

Ciekawostki o Wszechświecie | Historia wszechświata - początek wszechświata | Jak powstał wszechświat?

Wszechświat to wszystko co namacalnie istnieje, a więc czas, przestrzeń, prawa fizyki i wszystko inne. Często słowa wszechświat zastępczo używa się na określenie kosmosu czy świata, w którym żyjemy. Wszechświat jest niezwykle złożonym i tajemniczym miejscem. Tym terminem określa się również wszystko to co istniało, istnieje i będzie istnieć. Szacuje się, że wszechświat ma około 14 miliardów lat i rozszerza się w tempie około 70 kilometrów na sekundę, a jego dokładne pochodzenie jest wciąż nieznane. Jest wiele interesujących faktów na temat wszechświata, które znamy. Na początek wiemy, że wszechświat się rozszerza. Oznacza to, że rośnie i powiększa się. Wiemy również, że wszechświat składa się z galaktyk, gwiazd, planet i innych ciał niebieskich. Wszechświat składa się z miliardów galaktyk, z których każda zawiera miliony, a niektóre nawet biliony gwiazd. Nasza własna galaktyka - Droga Mleczna, ma około 100 000 lat świetlnych średnicy, na jej obrzeżach znajduje się Układ Słoneczny, a w nim Ziemia. Oczywiście wiemy także, że jest ogromny - rozmiar wszechświata widzialnego z Ziemi szacuje się na 93 miliardy lat świetlnych! Ze względu na ograniczenia prędkości światła w próżni nie wiemy jak rozległa jest niewidzialna część oraz czy wszechświat jest skończony czy nieskończony. Naukowcy uważają, że wszechświat powstał w wyniku Wielkiego Wybuchu - kolosalnej eksplozji, która miała miejsce około 13,8 miliarda lat temu. Dał on początek czasowi i przestrzeni. Po pierwszej fazie, w której panowały wysokie temperatury, wszechświat ochłodził się i możliwe było uformowanie się gwiazd z ogromnych chmur prostych atomów i cząstek, a następnie planet. Naukowcy wciąż próbują odkryć tajemnice wszechświata i dowiedzieć się, jak dokładnie powstał.

Budowa wszechświata - Jak działa wszechświat? | Wszechświat równoległy

Większość wszechświata składa się z ciemnej energii i hipotetycznej ciemnej materii, których własności są nieznane. Materia, którą można bezpośrednio dostrzec stanowi niecałe 5% we wszechświecie, składają się z niej atomy, planety, gwiazdy i życie. Wszechświat ma w miarę uporządkowaną strukturę: najmniejsze elementy, czyli atomy formują się w gwiazdy, te natomiast w galaktyki, następnie w gromady i supergromady, by utworzyć największe formy – włókna. Pomiędzy nimi znajdują się obszary określane jako pustki, w którym znajdują się tylko pojedyncze galaktyki. Ze względu na ograniczony obszar wszechświata widoczny z Ziemi nie można określić jego kształtu. Istnieją teorie, które określają kształt wszechświata jako kulisty, zakrzywiony lub płaski. Niektórzy naukowcy twierdzą również, że mogą istnieć inne wszechświaty, oddzielne od naszego, w których mogą panować inne warunki i prawa fizyki, a żadna materia nie może przedostać się z jednego do drugiego, lecz ze względu na brak połączenia między nimi nie można tego potwierdzić ani temu zaprzeczyć. Teoria wieloświata jest bardzo popularna w literaturze i kinie z gatunku fantastyki naukowej.

Koniec wszechświata - Czy wszechświat ma koniec?

Istnieje wiele wywodów naukowych na temat tego jak będzie wyglądał koniec wszechświata, choć nikt nie wie jak dokładnie się to odbędzie albo czy w ogóle wszechświat kiedyś dobiegnie końca, czy może sam w sobie jest nieskończony. Jedną z głównych teorii o końcu wszechświata jest ta mówiąca o całkowitym ochłodzeniu się przestrzeni międzygwiezdnej. Nie jest to wizja emocjonującego końca, ale całkiem możliwa. Przewiduje ona, że wszystkie gwiazdy się wypalą przez wyczerpanie ich paliwa, powstaną z nich czarne dziury, które po kolejnych wielu latach wyparują. Cząstki we wszechświecie z powodu jego ciągłego rozszerzania się, oddalą się na tyle, że nie będą wchodzić już ze sobą w żadne reakcje w wyniku czego powstanie nieaktywna przestrzeń. Drugą opcją jest scenariusz całkowicie odwrotny do obecnej sytuacji. Mówi ona, że wszechświat w pewnym momencie zatrzyma swoją ekspansję i zacznie się kurczyć, w wyniku czego cały złączy się w jedno ciało. Dla fanów efektownych zakończeń jest też i trzeci wariant. W nim wszechświat po skurczeniu się do małego punktu ponownie wybuchnie dając życie nowemu wszechświatowi, czyli nastąpi to co stało się według naukowców na początku naszego świata. Może w takim razie taki scenariusz powtarza się ciągle od miliardów lat, a my żyjemy w kolejnym z wielu cyklów nieskończonego wszechświata? Nie wiemy i raczej w najbliższym czasie się o tym nie dowiemy. Są to tylko przypuszczenia naukowców, a koniec może wyglądać jeszcze całkowicie inaczej.

Poznawanie wszechświata to fascynująca podróż w poszukiwaniu i odkrywaniu. Wciąż pozostaje wiele do odkrycia na temat tego, jak powstał i co zawiera. Od Wielkiego Wybuchu do ciemnej materii, wszechświat wciąż zaskakuje nas swoim pięknem i złożonością. To niesamowite przypomnienie, jak mali i nieistotni jesteśmy w wielkim planie rzeczy i jak wiele musimy się jeszcze nauczyć o ogromnej przestrzeni kosmicznej.

🢀 Powrót do kategorii: Kosmos

Strona GłównaTopKontaktZasadyPolityka Prywatności

Wieszze.pl - polski serwis prezentujący najciekawsze ciekawostki z różnych dziedzin życia. Przedstawione w przystępny sposób skutecznie sprawią, że z przyjemnością dowiesz się nowych rzeczy. Znajdziesz tutaj interesujace informacje, o których wcześniej nie wiedziałeś. Darmowe konto daje Ci możliwość dodawania swoich własnych ciekawostek i dzielenia się nimi z ludźmi z całego świata. Dołącz do szerokiego grona użytkowiników! Nasza strona w katalogu

Właściciel strony nie ponosi odpowiedzialności za wstawiane przez użytkowników ciekawostki. Jeśli uważasz, że ktoś wykorzystał np. obrazek, będący Twoją własnością napisz do administratora, a wymieni go na inny.

© Wszystkie prawa zastrzeżone