Wieszze.pl logo
STRONA GŁÓWNA DODAJ TOP KONTAKT

Szukaj

Profil

LOGIN

HASŁO

ZAREJESTRUJ SIĘ

Najpopularniejsze

Czy wiesz, że słonie to jedyne ssaki, które nie potrafią skakać!?
Czy wiesz, że lisy potrafią udawać martwego leżąc bez ruchu z wyciągniętym językiem!? W ten sposób przywabiają drapieżne ptaki!
Czy wiesz, że węże nie mrugają!?
Czy wiesz, że DNA bananów w 50% pokrywa się z DNA ludzkim!?
Czy wiesz, że przez most Golden Gate, w Stanach Zjednoczonych przejeżdża codziennie ponad 120 tysięcy samochodów!?

Reklama

Ciekawostki

Liczba ciekawostek: 633

Liczba użytkowników: 52

Najwięcej ciekawostek dodał: Ciekawski

Ciekawostki o Układzie Słonecznym

Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-12-23

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że wszystkie planety Układu Słonecznego zmieściłyby się pomiędzy Ziemią a Księżycem!?

Etykiety: kosmos, planety, układ słoneczny


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-12-23

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że wiatry na Neptunie osiągają największą prędkość w Układzie Słonecznym dochodzącą nawet do 2500 km/h!?

Etykiety: kosmos, planety, układ słoneczny


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-12-22

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że Merkury jest najszybszą planetą w Układzie Słonecznym? Porusza się z prędkością prawie 50 km/s!

Etykiety: planety, kosmos, układ słoneczny


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-12-22

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że W naszym Układzie Słonecznym jest ponad 200 księżyców!?

Etykiety: kosmos, układ słoneczny, księżyce


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-12-22

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że Pluton jest mniejszy od Stanów Zjednoczonych i Księżyca!?

Etykiety: kosmos, planety, układ słoneczny


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-12-22

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że masa Słońca stanowi 99,86% masy całego Układu Słonecznego!?

Etykiety: słońce, kosmos, układ słoneczny


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-02-18

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że na Ziemi co roku występuje od 2 do 5 zaćmień Słońca!? Z czego maksymalnie 2 są zaćmieniami całkowitymi!

Etykiety: zaćmienia słońca, układ słoneczny, całkowite zaćmienie słońca


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-02-17

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że Słońce i cały Układ Słoneczny porusza się wokół centrum Drogi Mlecznej z prędkością 220 km/s czyli 792 tys. km/h!? Wykonanie jednego obiegu centrum galaktyki zajmuje Słońcu około 225-250 milionów lat!

Etykiety: słońce, układ słoneczny, droga mleczna


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-02-17

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że Pluton to największa planeta karłowata!? Jego średnica wynosi 2372 km!

Etykiety: pluton, planety karłowate, układ słoneczny


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-02-17

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że Wenus była pierwszą planetą, której określono ruch na niebie!? Zrobiono to już w drugim tysiącleciu przed naszą erą!

Etykiety: wenus, układ słoneczny, planety układu słonecznego


STRONY:
1
2
3
4
Następna

Ciekawostki o Układzie Słonecznym

Układ Słoneczny to zbiór ciał niebieskich krążących wokół Słońca. Składa się ze Słońca i ośmiu planet, a także ich księżyców, asteroid, komet i innych małych obiektów jak na przykład planety karłowate. Słońce znajduje się w centralnej części Układu i dominuje grawitacyjnie w wyniku czego inne ciała niebieskie okrążają je po orbitach bardziej okrągłych lub eliptycznych. Gwiazda Układu Słonecznego stanowi 99,86% masy całego systemu, resztę w znacznej większości stanowi masa Jowisza i Saturna.

Podział Układu Słonecznego

Układ Słoneczny podzielony jest na dwie części: Wewnętrzny Układ Słoneczny i Zewnętrzny Układ Słoneczny. Wewnętrzny Układ Słoneczny obejmuje cztery planety skaliste: Merkurego, Wenus, Ziemię, Marsa i ich księżyce oraz Pas Planetoid. Natomiast Zewnętrzny Układ Słoneczny obejmuje gazowe olbrzymy: Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna. Dodatkowo można znaleźć tam również planety karłowate jak na przykład Pluton. Dalej rozciąga się Pas Kuipera złożony z drobnych, głównie lodowych planetoid. Na samym końcu Układu Słonecznego przypuszcza się, że znajduje się Obłok Oorta - wiele drobnych obiektów, najczęściej stworzonych z lodu, które otaczają cały Układ Słoneczny.

Planety Układu Słonecznego

Oglądając makiety Układu Słonecznego można zaobserwować jego charakterystyczną budowę. Wewnętrzne planety Układu Słonecznego są małe, skaliste i posiadają dużą gęstość. Wszystkie oprócz położonego najbliżej Słońca Merkurego posiadają atmosferę. Odległości między nimi oraz rozmiary są zbliżone. W Pasie Planetoid można wyróżnić lokalnie największą Planetę Karłowatą - Ceres. Choć w pasie znajduje się wiele planetoid to odległości pomiędzy nimi są tak duże, że nie stanowią przeszkód na trasie sond czy w przyszłości statków kosmicznych, jak można zobaczyć na niektórych filmach. Zewnętrzne planety Układu Słonecznego są z kolei gazowymi olbrzymami. Planety te charakteryzują się dużymi rozmiarami, nawet kilka razy większymi od ziemi, budową gazową, posiadaniem pierścieni i licznych księżyców. Odległość między ciałami niebieskimi jest dużo większa. Spekuluje się, że daleko, przed pasem Oorta może krążyć wokół Słońca jeszcze jedna planeta, która odpowiadałaby za niewyjaśnione zjawiska. Taki model Układu Słonecznego został utworzony wiele lat temu, na początku formowania się planet.

Koniec Słońca i Układu

Uważa się, że Układ Słoneczny powstał 4,6 miliarda lat temu i podlegał przez ten czas ewolucji. Układ Słoneczny zakończy swe istnienie za około 5 mld lat wtedy to Słońce zacznie się powiększać, pochłaniając planety wewnętrzne, a następnie odrzuci zewnętrzne warstwy i przekształci się w białego karła, by na samym końcu istnienia zostać czarnym karłem. Wcześniej rozpocznie się zderzenie Drogi Mlecznej z galaktyką Andromedy co również może mieć katastrofalne skutki.

🢀 Powrót do kategorii: Kosmos

Strona GłównaTopKontaktZasadyPolityka Prywatności

Wieszze.pl - polski serwis prezentujący najciekawsze ciekawostki z różnych dziedzin życia. Przedstawione w przystępny sposób skutecznie sprawią, że z przyjemnością dowiesz się nowych rzeczy. Znajdziesz tutaj interesujace informacje, o których wcześniej nie wiedziałeś. Darmowe konto daje Ci możliwość dodawania swoich własnych ciekawostek i dzielenia się nimi z ludźmi z całego świata. Dołącz do szerokiego grona użytkowiników! Nasza strona w katalogu

Właściciel strony nie ponosi odpowiedzialności za wstawiane przez użytkowników ciekawostki. Jeśli uważasz, że ktoś wykorzystał np. obrazek, będący Twoją własnością napisz do administratora, a wymieni go na inny.

© Wszystkie prawa zastrzeżone