Wieszze.pl logo
STRONA GŁÓWNA DODAJ TOP KONTAKT

Szukaj

Profil

LOGIN

HASŁO

ZAREJESTRUJ SIĘ

Najpopularniejsze

Czy wiesz, że słonie to jedyne ssaki, które nie potrafią skakać!?
Czy wiesz, że lisy potrafią udawać martwego leżąc bez ruchu z wyciągniętym językiem!? W ten sposób przywabiają drapieżne ptaki!
Czy wiesz, że węże nie mrugają!?
Czy wiesz, że DNA bananów w 50% pokrywa się z DNA ludzkim!?
Czy wiesz, że przez most Golden Gate, w Stanach Zjednoczonych przejeżdża codziennie ponad 120 tysięcy samochodów!?

Reklama

Ciekawostki

Liczba ciekawostek: 633

Liczba użytkowników: 52

Najwięcej ciekawostek dodał: Ciekawski

Ciekawostki o Marsie

Dodał: Gość

Dodano: 2021-02-18

Ulubione:

0

Kategoria: Technika

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że sygnał z Marsa do Ziemi dociera w ciągu 6 do 45 minut w zależności od położenia tych dwóch planet!?

Etykiety: kosmos, mars, Łazik Perseverance


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-02-17

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że Doliny Marinera to rozległy system kanionów w okolicy równika Marsa!? Ma 4200 km długości, a miejscami jego głębokość wynosi 7 km!

Etykiety: mars, Doliny Marinera, układ słoneczny


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-02-17

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że Mars ma dwa małe Księżyce Fobos i Deimos!?

Etykiety: księżyce marsa, mars, układ słoneczny


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-02-17

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że zachody Słońca na Marsie są niebieskie!?

Etykiety: mars, zachody słońca, planety układu słonecznego


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-02-17

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że największe burze piaskowe w Układzie Słonecznym występują na Marsie!?

Etykiety: układ słoneczny, mars, burze piaskowe


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-02-17

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że Mars ma mniejszą gęstość od Ziemi!? Promień Marsa jest o połowę mniejszy od promienia Ziemi, a jego masa stanowi tylko 10% masy Ziemi!

Etykiety: mars, gęstość marsa, warunki na marsie


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-02-17

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że atmosfera Marsa jest bardzo cienka i rozrzedzona w porównaniu z ziemską, średnie ciśnienie atmosferyczne wynosi ok. 600 Pa!? Skład atmosfery to głównie dwutlenek węgla, azot i argon!

Etykiety: atmosfera marsa, mars, tlen na marsie


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-02-17

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że Mars jest chłodniejszy od Ziemi, średnia temperatura wynosi tam –63°C!? Temperatura może spadać nawet do -140°C!

Etykiety: temperatura na marsie, mars, misje na marsa


Dodał: Gość

Dodano: 2021-02-17

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że grawitacja na Marsie stanowi tylko 37% grawitacji ziemskiej co powoduje, ze można podskoczyć tam 3 razy wyżej niż na Ziemi!?

Etykiety: mars, warunki na marsie, misje na marsa


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2019-09-06

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że najwyższą znaną górą w naszym Układzie Słonecznym jest Olympus Mons na Marsie? Ma 27 kilometrów wysokości!

Etykiety: olympus mons, góry w kosmosie, mars


STRONY:
1

Ciekawostki o Marsie - Czerwona Planeta i Sol | Ile trwa rok na Marsie?

Mars jest czwartą, wewnętrzną planetą od Słońca, za którą znajduje się pas planetoid i drugą najmniejszą planetą w Układzie Słonecznym. Jest mniejszy od Ziemi i Wenus, ale większy od Merkurego, o promieniu wynoszącym 3389,5 km co odpowiada nieco ponad połowie promienia Ziemi. Mimo to masa Marsa stanowi tylko 0,1 masy Ziemi. Ze względu na swój czerwony odcień spowodowany występowaniem tlenków żelaza na powierzchni, starożytni Rzymianie nazwali ją na cześć boga wojny – Marsa. Okres obrotu wokół własnej osi Marsa jest zbliżony do ziemskiego i wynosi nieco ponad ziemską dobę, dokładnie 24 godziny 37 minut i 22 sekundy. Doba na marsie, czyli okres pomiędzy kolejnymi górowaniami Słońca na niebie, ma swoją własną nazwę jest to Sol i trwa 24 godziny 39 minut 35 sekund. Jeśli zastanawiacie się ile trwa rok na Marsie to odpowiaamy: 687 dni, czyli prawie 2 ziemskie lata, tyle wynosi okres obiegu Marsa wokół Słońca. Atmosfera Marsa składa się głownie z dwutlenku węgla i niewielkiej ilości azotu, argonu i tlenu. Jego powierzchnia jest zdominowana przez stałą warstwę lekko zasadowego pyłu i skał zwanego regolitem, składającego się głównie z połamanych kawałków skał.

Obiekty na Marsie - Olympus Mons, Valles Marineris i Krater Jezero

Powierzchnia Marsa wykazuje dowody dawnej aktywności wodnej, w tym jeziora, rzeki, wyschnięte doliny, kratery uderzeniowe i aktywność wulkaniczną. Na powierzchni znaleźć można czapy lodowe na dwóch biegunach planety. Wydaje się, że polarne czapy lodowe zostały utracone lub drastycznie skurczyły się od początku historii Marsa. Na marsie znajduje się również największa góra w Układzie Słonecznym – Olympus Mons. Wysoki na ponad 21 kilometrów wulkan o średnicy 624 km u podstawy jest wielkości podobnej do Polski a w odniesieniu do otaczającej go równiny wybija się na ponad 25 kilometrów. Ostatni raz jego erupcja miała miejsce 100 – 200 milionów lat temu. Na powierzchni zaobserwowano 43 tysiące kraterów o średnicy minimum 5 metrów, powstałych przez uderzenie innych ciał. Mars znajduje się blisko pasa planetoid co naraża go na uderzenie asteroid. Popularne hipotezy zakładają, że 4 miliardy lat temu w północną część Marsa musiał uderzyć obiekt wielkości nawet 2/3 Księżyca. Na Marsie znajduje się rozległa sieć kanionów, kraterów i dolin. Jest tam również Valles Marineris - Doliny Marinera, czyli największy kanion w Układzie Słonecznym długi na 5000 kilometrów, szeroki na 200 kilometrów i głęboki średnio na 8 km, a miejscami 11 kilometrów. Za sprawą misji NASA Mars 2020 i łazika Perseverance, który ma za zadanie zdobyć wiedzę na temat Marsa, która może w przyszłości okazać się pomocna astronautom, którzy wylądują na czerwonej planecie, powszechnie znany jest krater uderzeniowy o nazwie Jezero. Ma on 47,5 kilometra średnicy i zakłada się, że w przeszłości znajdowało się tam jezioro.

Księżyce Marsa - Fobos i Deimos

Mars ma również dwa naturalne satelity: Fobos i Deimos. Są to małe księżyce o nieregularnych kształtach. Obecne modele sugerują, że te księżyce zostały przechwycone przez grawitację Marsa po ich uformowaniu, choć niektórzy naukowcy spekulują, że mogły powstać z materii planety wyrzuconej z powierzchni przez uderzenie komety lub asteroidy we wczesnej historii Marsa. Księżyc Fobos znajduje się bardzo blisko Marsa, okrąża planetę w 7,66 godziny, znacznie szybciej niż Mars obraca się wokół własnej osi co powoduje, że na marsjańskim niebie Fobos wschodzi na zachodzie a zachodzi na wschodzie dwa razy w ciągu marsjańskiej doby. Deimos znajduje się dalej, dlatego też wolno podąża za Słońcem na niebie. Zarówno Fobos jak i Deimos obracają się synchronicznie z obiegiem wokół planety, dlatego w stronę Marsa zwrócone są ciągle ich te same strony podobnie jak to ma miejsce w przypadku ziemskiego Księżyca. Oba naturalne księżyce Marsa w przyszłości zostaną utracone przez planetę. Fobos zderzy się z powierzchnią albo zostanie rozerwany, natomiast Deimos oddali się na tyle daleko od planety, że uwolni się od działania przyciągania grawitacyjnego.

🢀 Powrót do kategorii: Kosmos

Strona GłównaTopKontaktZasadyPolityka Prywatności

Wieszze.pl - polski serwis prezentujący najciekawsze ciekawostki z różnych dziedzin życia. Przedstawione w przystępny sposób skutecznie sprawią, że z przyjemnością dowiesz się nowych rzeczy. Znajdziesz tutaj interesujace informacje, o których wcześniej nie wiedziałeś. Darmowe konto daje Ci możliwość dodawania swoich własnych ciekawostek i dzielenia się nimi z ludźmi z całego świata. Dołącz do szerokiego grona użytkowiników! Nasza strona w katalogu

Właściciel strony nie ponosi odpowiedzialności za wstawiane przez użytkowników ciekawostki. Jeśli uważasz, że ktoś wykorzystał np. obrazek, będący Twoją własnością napisz do administratora, a wymieni go na inny.

© Wszystkie prawa zastrzeżone