Wieszze.pl logo
STRONA GŁÓWNA DODAJ TOP KONTAKT

Szukaj

Profil

LOGIN

HASŁO

ZAREJESTRUJ SIĘ

Najpopularniejsze

Czy wiesz, że słonie to jedyne ssaki, które nie potrafią skakać!?
Czy wiesz, że lisy potrafią udawać martwego leżąc bez ruchu z wyciągniętym językiem!? W ten sposób przywabiają drapieżne ptaki!
Czy wiesz, że węże nie mrugają!?
Czy wiesz, że DNA bananów w 50% pokrywa się z DNA ludzkim!?
Czy wiesz, że przez most Golden Gate, w Stanach Zjednoczonych przejeżdża codziennie ponad 120 tysięcy samochodów!?

Reklama

Ciekawostki

Liczba ciekawostek: 633

Liczba użytkowników: 52

Najwięcej ciekawostek dodał: Ciekawski

Ciekawostki o Lwach

Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-12-23

Ulubione:

0

Kategoria: Zwierzęta

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że lwy nie posiadają dużej wytrzymałości, dlatego mogą biegać tylko w krótkich seriach!?

Etykiety: lwy, umiejętności zwierząt, wytrzymałość


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-02-26

Ulubione:

0

Kategoria: Zwierzęta

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że lew żyjący na wolności zwykle nie zabija więcej niż 20 razy w roku!?

Etykiety: lwy, polowania lwów, drapieżniki


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-02-22

Ulubione:

0

Kategoria: Zwierzęta

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że na świecie jest więcej posągów lwów niż ich żyje na Ziemi!?

Etykiety: lwy, posągi lwów, populacja lwów


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-02-12

Ulubione:

0

Kategoria: Zwierzęta

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że lew ma najgłośniejszy ryk ze wszystkich dużych kotów, można go usłyszeć z odległości 5 km!?

Etykiety: lwy, zwierzęta, umiejętności zwierząt


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-02-09

Ulubione:

0

Kategoria: Zwierzęta

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że samice lwów odpowiadają za 90 procent polowań wśród tych zwierząt!?

Etykiety: lwy, samice lwów, świat zwierząt


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2019-09-16

Ulubione:

0

Kategoria: Zwierzęta

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że samce Lwów potrafią odpoczywać 20 godzin na dobę? Jedzą nieregularnie, potrafią przez tydzień nic nie jeść, by potem pochłonąć naraz 40 kilogramów mięsa!

Etykiety: Lwy, umiejętności zwierząt, pożywienie zwierząt


STRONY:
1

Ciekawostki o Lwach - Wygląd lwów i ich budowa | Grzywa lwa

Lwy to jedne z najbardziej majestatycznych zwierząt na Ziemi. Oto kilka ciekawych faktów na temat tych afrykańskich drapieżnych wielkich kotów. Jeśli interesuje Cię jak wygląda lew to dobrze trafiłeś. Po pierwsze, lwy są drugimi co do wielkości spośród wielkich kotów, wielkością ustępują tylko dużym osobnikom tygrysów. Lew azjatycki jest najmniejszy z gatunku, natomiast lew afrykański jest największy. Lwy różnią się wielkością w zależności od miejsca, w którym się znajdują. Samce ważą do nawet do 200 kilogramów, natomiast samice lwów są mniejsze i mogą ważyć do 180 kilogramów. Dyformizm płciowy u lwów objawia się przede wszystkim w postaci grzywy. Samce lwów mają charakterystyczną grzywę z futra, która otacza ich głowę, dzięki czemu są łatwo rozpoznawalne. Im bujniejsza tym męski osobnik jest bardziej atrakcyjny dla samic, z wiekiem grzywa ciemnieje. Samce mają również kępkę futra na końcu ogona, podczas gdy samice jej nie posiadają. Po trzecie, lwy mają silnie zbudowane nogi wyposażone w ostre pazury, które z racji, że lwy są drapieżnikami są wykorzystywane przez nie do polowań na zwierzynę. Ofiarami lwów najczęściej padają ssaki kopytne jak zebry, antylopy czy żyrafy. Lwy podczas biegu mogą osiągnąć prędkość nawet 60 km/h lecz w większości przypadków biegają tak tylko na krótszych dystansach. Długość życia lwa na wolności w sprzyjających okolicznościach wynosi 15 lat, w przypadku samców może być to mniej gdyż często giną one w walce. W niewoli mogą przeżyć podobny okres.

Gdzie żyją lwy? - Występowanie Lwów | Czy lew żyje w dżungli?

Wiele lat temu lwy zamieszkiwały bardzo duży obszar Ziemi. Spotykane były zarówno w Afryce, Azji a także Europie i Ameryce Północnej. Z biegiem czasu jego naturalne siedliska kurczyły się co było spowodowane działalnością człowieka, ale także zmieniającymi się warunkami w środowisku. Jeśli zastanawiasz się czy lew żyje w dżungli to odpowiadamy - nie. Aktualnie zamieszkują wybrane regiony Afryki oraz punktowo w Indiach. Ich liczebność szacuje się na maksymalnie 30 000 osobników, z których większość zamieszkuje południową Afrykę, na równinnych terenach. Lew afrykański jest najpopularniejszym gatunkiem lwa. Spotykany jest również lew azjatycki, którego około 500 osobników żyje w parku narodowym w Indiach. Systematycznie populacja tych dużych kotów jest odbudowywana. Dawniej na Ziemi żył również lew jaskiniowy oraz lew amerykański, niestety oba wymarły. Jednymi z najbardziej znanych miejsc występowania lwów jest Serengeti i Ngorongoro.

Białe Lwy

Na świecie występują również białe lwy, które przez długi okres były uważane za wytwór legend i wierzeń. Tak naprawdę okazuje się, że jest to całkiem naturalne, genetycznie możliwe umaszczenie i nie są to osobniki dotknięte albinizmem. Odpowiada za nie recesywny gen, który musi wystąpić u obojga rodziców co jednak zdarza się bardzo rzadko. Białe lwy można z tego powodu często spotkać w ZOO. Z wiekiem białe futro ciemnieje i przybiera kolor kości słoniowej. Dodatkowo białe lwy na skórze nie posiadają cętek jak normalne osobniki, są całkowicie białe. Ze względu na swój nietypowy wygląd są celem łowców myśliwskich trofeów.

Lew jako element kultury

Ze względu na swoje rozmiary i siłę przez wieki lwy przeniknęły do ludzkich wierzeń i mitów. Często spotykane są w religiach, literaturze, filmach, sporcie i heraldyce. Lwy to niesamowite zwierzęta, które są zarówno potężne, jak i budzące respekt. Więc następnym razem, gdy natkniesz się na obraz lwa, będziesz wiedział dokładnie, jak wygląda i dlaczego jest tak wyjątkowy. Zrozumienie faktów na ich temat może pomóc nam docenić te piękne stworzenia i środowisko, w którym żyją.

🢀 Powrót do kategorii: Zwierzęta

Strona GłównaTopKontaktZasadyPolityka Prywatności

Wieszze.pl - polski serwis prezentujący najciekawsze ciekawostki z różnych dziedzin życia. Przedstawione w przystępny sposób skutecznie sprawią, że z przyjemnością dowiesz się nowych rzeczy. Znajdziesz tutaj interesujace informacje, o których wcześniej nie wiedziałeś. Darmowe konto daje Ci możliwość dodawania swoich własnych ciekawostek i dzielenia się nimi z ludźmi z całego świata. Dołącz do szerokiego grona użytkowiników! Nasza strona w katalogu

Właściciel strony nie ponosi odpowiedzialności za wstawiane przez użytkowników ciekawostki. Jeśli uważasz, że ktoś wykorzystał np. obrazek, będący Twoją własnością napisz do administratora, a wymieni go na inny.

© Wszystkie prawa zastrzeżone