Wieszze.pl logo
STRONA GŁÓWNA DODAJ TOP KONTAKT

Szukaj

Profil

LOGIN

HASŁO

ZAREJESTRUJ SIĘ

Najpopularniejsze

Czy wiesz, że słonie to jedyne ssaki, które nie potrafią skakać!?
Czy wiesz, że lisy potrafią udawać martwego leżąc bez ruchu z wyciągniętym językiem!? W ten sposób przywabiają drapieżne ptaki!
Czy wiesz, że węże nie mrugają!?
Czy wiesz, że DNA bananów w 50% pokrywa się z DNA ludzkim!?
Czy wiesz, że przez most Golden Gate, w Stanach Zjednoczonych przejeżdża codziennie ponad 120 tysięcy samochodów!?

Reklama

Ciekawostki

Liczba ciekawostek: 633

Liczba użytkowników: 52

Najwięcej ciekawostek dodał: Ciekawski

Ciekawostki o Jowiszu

Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-02-17

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że chmury na Jowiszu mają tylko 50 km grubości!?

Etykiety: jowisz, chmury na jowiszu, układ słoneczny


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-02-17

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że Jowisz to najszybciej wirująca planeta w Układzie Słonecznym!? Jego prędkość obrotowa wynosi 45 300 km/h co oznacza, że planeta potrzebuje tylko około 10 godzin, aby zakończyć pełny obrót wokół własnej osi!

Etykiety: jowisz, układ słoneczny, ruch obrotowy


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-02-17

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że Jowisz ma 79 naturalnych satelitów!?

Etykiety: jowisz, księżyce jowisza, układ słoneczny


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2019-09-15

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że Jowisz waży 2 razy więcej niż wszystkie pozostałe planety Układu Słonecznego razem wzięte!?

Etykiety: jowisz, planety układu słonecznego, Układ Słoneczny


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2019-09-07

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że Jowisz, największa planeta Układu Słonecznego, jest 1323 razy większy od Ziemi!?

Etykiety: jowisz, kosmos, układ słoneczny


STRONY:
1

Ciekawostki o Jowiszu

Istnieje wiele fascynujących faktów na temat Jowisza, jedną z podstawowych informacji o Jowiszu jest to, że jest to największa planeta w Układzie Słonecznym. Jowisz jest piątą w kolejności planetą od Słońca, znajdującą się w zewnętrznej części Układu Słonecznego tuż za pasem planetoid i bliżej niż Saturn, Uran i Neptun. Pozostałe planety, czyli Merkury, Wenus, Ziemia i Mars krążą w wewnętrznej części Układu Słonecznego wokół Słońca w mniejszej odległości. Największa planeta Układu Słonecznego oddalona jest od Słońca o ponad 770 mln kilometrów co oznacza odległość ponad 5 razy większą od odległości między Ziemią a Słońcem. Pełny obieg Jowisza wokół Słońca trwa 11,86 lat. Jowisz wokół własnej osi obraca się z zawrotną prędkością 12,6 km/s co powoduje, że pełny obrót zajmuje mu niecałe 10 godzin! Na nocnym niebie Jowisz jest 3 najjaśniejszym obiektem na niebie po Księżycu i Wenus.

Atmosfera Jowisza

Jowisz jest również niezwykły przede wszystkim ze względu na swoje duże rozmiary oraz skład. Zaliczany jest do gazowych olbrzymów. W rezultacie składa się głównie z gazów, takich jak wodór oraz hel i posiada grubą atmosferę. Rozważając skład masowy Jowisza zawiera on w 75% wodoru, 24% helu oraz 1% innych pierwiastków. W zewnętrznej części atmosfery Jowisza można zaobserwować kryształki amoniaku. Zakłada się również, że Jowisz we wnętrzu ma masywne, gęste, metaliczne jądro otoczone ciekłym metalicznym wodorem. Taka budowa Jowisza powoduje, że panują tam ciężkie warunki. Temperatura i ciśnienie rosną wraz podążaniem do wnętrza planety. Na granicy jądra Jowisza temperatury mogą sięgać nawet 36 000 K, a ciśnienie wynosić 3000 – 4500 GPa. Planeta była wielokrotnie fotografowana np. przez należącą do NASA sondę kosmiczną Cassini.

Księżyce Jowisza – życie na Jowiszu

Jeszcze jednym ciekawym faktem o Jowiszu jest to, że ma on ponad 80 księżyców, w tym cztery duże lodowe księżyce krążące wokół niego, którymi są: Kallisto, Ganimedes, Europa i Io. Wszystkie te księżyce Jowisza oprócz Io mają lód wodny na swoich powierzchniach pod którym mogą znajdować się oceany. Naukowcy wierzą, że jeśli uda im się znaleźć życie na tych księżycach, to być może znaleźli dowód na istnienie życia pozaziemskiego w innym miejscu we wszechświecie. Zakłada się, że organizmy żywe mogłyby żyć pod powierzchnią lodu, w oceanach.

🢀 Powrót do kategorii: Kosmos

Strona GłównaTopKontaktZasadyPolityka Prywatności

Wieszze.pl - polski serwis prezentujący najciekawsze ciekawostki z różnych dziedzin życia. Przedstawione w przystępny sposób skutecznie sprawią, że z przyjemnością dowiesz się nowych rzeczy. Znajdziesz tutaj interesujace informacje, o których wcześniej nie wiedziałeś. Darmowe konto daje Ci możliwość dodawania swoich własnych ciekawostek i dzielenia się nimi z ludźmi z całego świata. Dołącz do szerokiego grona użytkowiników! Nasza strona w katalogu

Właściciel strony nie ponosi odpowiedzialności za wstawiane przez użytkowników ciekawostki. Jeśli uważasz, że ktoś wykorzystał np. obrazek, będący Twoją własnością napisz do administratora, a wymieni go na inny.

© Wszystkie prawa zastrzeżone