Wieszze.pl logo
STRONA GŁÓWNA DODAJ TOP KONTAKT

Szukaj

Profil

LOGIN

HASŁO

ZAREJESTRUJ SIĘ

Najpopularniejsze

Czy wiesz, że słonie to jedyne ssaki, które nie potrafią skakać!?
Czy wiesz, że lisy potrafią udawać martwego leżąc bez ruchu z wyciągniętym językiem!? W ten sposób przywabiają drapieżne ptaki!
Czy wiesz, że węże nie mrugają!?
Czy wiesz, że DNA bananów w 50% pokrywa się z DNA ludzkim!?
Czy wiesz, że przez most Golden Gate, w Stanach Zjednoczonych przejeżdża codziennie ponad 120 tysięcy samochodów!?

Reklama

Ciekawostki

Liczba ciekawostek: 633

Liczba użytkowników: 52

Najwięcej ciekawostek dodał: Ciekawski

Ciekawostki o Drodze Mlecznej

Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-12-23

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że średnica naszej galaktyki Drogi Mlecznej wynosi 105 700 lat świetlnych!?

Etykiety: kosmos, galaktyka, droga mleczna


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-12-22

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że dotarcie do centrum naszej galaktyki nowoczesnemu statkowi kosmicznemu zajęłoby 450 milionów lat!?

Etykiety: kosmos, droga mleczna, galaktyka


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-12-22

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że szacuje się, że w naszej galaktyce jest około 400 miliardów gwiazd!?

Etykiety: kosmos, droga mleczna, gwiazdy


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-12-22

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że Słońce, podobnie jak Ziemia wokół naszej gwiazdy, porusza się wokół centrum naszej galaktyki? Pełny obieg trwa 225 milionów lat!

Etykiety: słońce, kosmos, droga mleczna


Dodał: Ciekawski

Dodano: 2021-02-17

Ulubione:

0

Kategoria: Kosmos

Treść ciekawostki: Czy wiesz, że Słońce i cały Układ Słoneczny porusza się wokół centrum Drogi Mlecznej z prędkością 220 km/s czyli 792 tys. km/h!? Wykonanie jednego obiegu centrum galaktyki zajmuje Słońcu około 225-250 milionów lat!

Etykiety: słońce, układ słoneczny, droga mleczna


STRONY:
1

Ciekawostki o Drodze Mlecznej – Jak nazywa się nasza galaktyka?

Droga Mleczna to galaktyka należąca do grupy galaktyk spiralnych z poprzeczką. Jest galaktyką domową dla ludzkości, znajduje się w niej Układ Słoneczny, a więc także Ziemia i Słońce. Jest to także jedyna galaktyka, w której udowodniono istnienie życia. Szacuje się, że Droga Mleczna ma około 13,2 miliarda lat. Jest mniej więcej w połowie swojego przewidywanego czasu życia, który wynosi około 17 miliardów lat. Przyjmuje się, że masa Drogi Mlecznej jest równa około 10 do potęgi 12 masy Słońca. Nasza gwiazda znajduje się około 28 000 lat świetlnych od centrum galaktyki. Naukowcy uważają, że w Drodze Mlecznej znajduje się od 100 do 400 miliardów gwiazd. Zakłada się, że większość z tych gwiazd powstała w grupach i gromadach. Droga Mleczna ma średnicę około 100 000 lat świetlnych i grubość około 1000 lat świetlnych. Ze względu na swoją budowę posiada zauważalne zgrubienie w centralnej części oraz wyróżnić można kilka jej ramion. Najbardziej wyróżniającymi się są: Ramię Strzelca, Ramię Węgielnicy, Ramię Perseusza i Ramię Krzyża. Z Ziemi widoczna jest jako jaśniejszy pas ciągnący się od gwiazdozbioru Kasjopei na półkuli północnej do gwiazdozbioru Krzyża Południa na półkuli południowej.

Centrum naszej galaktyki | Galaktyka spiralna - budowa

W centrum naszej galaktyki, Drogi Mlecznej znajduje się tak jak w innych galaktykach supermasywna czarna dziura o nazwie Sagitarius A* mająca masę czterech milionów Słońc. Wokół czarnej dziury po orbitach poruszają się gwiazdy, układy planetarne i pył. Prędkość orbitalna Układy Słonecznego wynosi ok. 268 km/h, inne obiekty mogą poruszać się z inną prędkością, ale zazwyczaj przekracza ona 200 km/h. Centralna czarna dziura silnie oddziałuje grawitacyjnie na pobliskie obiekty, dlatego jest w stanie utrzymać galaktykę w zwartej formie. Gwiazdy i planety, które zbytnio się do niej zbliżą ulegają rozerwaniu i zniszczeniu. Centrum Drogi Mlecznej w porównaniu do innych galaktyk jest nietypowe, czarna dziura się tam znajdująca jest mniej aktywna i mniejsza w porównaniu do innych, lecz ciągle pochłaniając inne obiekty przybiera na masie. Droga Mleczna z Ziemi jest trudna do obserwacji ze względu na położenie naszej planety i pył w centrum galaktyki.

Sąsiedztwo Drogi Mlecznej – Galaktyka Andromedy i Trójkąta

W kosmosie Droga Mleczna nie jest osamotniona. Znajduje się ona w Grupie Lokalnej Galaktyk, inaczej Grupie Lokalnej lub Układzie Lokalnym, gdzie oprócz niej występuje co najmniej 54 galaktyk. Wszystkie z nich są połączone ze sobą grawitacyjnie. Ta z kolei znajduje się na obrzeżach Supergromady Lokalnej, czyli skupiska innych gromad i galaktyk. Cały układ porusza się w stronę dużej struktury składającej się z wielu gromad galaktyk o nazwie Wielki Atraktor. Najbliższymi sąsiadami Drogi Mlecznej jest Galaktyka Andromedy, którą można dostrzec na nocnym niebie nawet nieuzbrojonym okiem oraz Galaktyka Trójkąta. W przyszłości, za około 3 miliardy lat, ze względu na przyciąganie grawitacyjne, rozpocznie się zderzenie Drogi Mlecznej z Galaktyką Andromedy. W wyniku tego zdarzenia całkowicie zmieni się ruch obiektów wokół centrum galaktyki i powstanie jedna galaktyka eliptyczna. Taka galaktyka może stać się kwazarem. Może dojść przy tym do emisji silnego promieniowania. Jednak ze względu na potężne odległości między gwiazdami w kosmosie Układ Słoneczny przetrwa to zdarzenie, choć może zostać wyrzucony w dalsze miejsce nowopowstałej galaktyki.

🢀 Powrót do kategorii: Kosmos

Strona GłównaTopKontaktZasadyPolityka Prywatności

Wieszze.pl - polski serwis prezentujący najciekawsze ciekawostki z różnych dziedzin życia. Przedstawione w przystępny sposób skutecznie sprawią, że z przyjemnością dowiesz się nowych rzeczy. Znajdziesz tutaj interesujace informacje, o których wcześniej nie wiedziałeś. Darmowe konto daje Ci możliwość dodawania swoich własnych ciekawostek i dzielenia się nimi z ludźmi z całego świata. Dołącz do szerokiego grona użytkowiników! Nasza strona w katalogu

Właściciel strony nie ponosi odpowiedzialności za wstawiane przez użytkowników ciekawostki. Jeśli uważasz, że ktoś wykorzystał np. obrazek, będący Twoją własnością napisz do administratora, a wymieni go na inny.

© Wszystkie prawa zastrzeżone